Povinná školská dochádzka nie je žiadny med. Pre niektoré deti a ich rodičov býva zdrojom neustáleho stresu. Vďaka dodržaní niekoľkých základných pravidiel však môžeme zabezpečiť, aby sa naše dieťa do školy dokonca tešilo. Čo pre to urobiť?

1) Zaveďte pravidelný režim už o prázdninách
Je normálne, že deti cez prázdniny trochu zvlčí. Vstávajú si, v koľko hodín chcú, celý deň sa hrajú a často chodí neskoro spať. Ak však už počas prázdnin zavediete pravidelný režim vo forme ranného vstávania a večerného zaspávanie v rovnakú hodinu, nebude potom pre dieťa návrat do školských lavíc tak veľký šok. To je dôležité najmä počas posledných 2 týždňov prázdnin. Dobré je tiež zachovať u dieťaťa určitú disciplínu. Môžete ich zapojiť napríklad do domácich prác a poprosiť je treba o asistenciu s prípravou nedeľného obeda alebo o utretie prachu v obývacej izbe.

2) Naplánujte mimoškolské aktivity
Pokiaľ bude vaše dieťa vedieť, že ho v nadchádzajúcom školskom roku nečakajú len povinnosti, budú sa na september tešiť. Či už sa bude jednať o kurz tanca, tenis, hru na flautu alebo keramický krúžok, je dôležité, aby daná činnosť dieťatko bavila. Mimoškolské aktivity sú navyše ideálne na nadviazanie nových priateľstiev. Rozhodne svoje dieťa ale nepreťažujte a aktivít im neplánujte príliš moc. 2 - 3 krúžky týždenne bohato stačí. Aj deti potrebujú čas na odpočinok a prípravu na nadchádzajúci školský deň.

3) Školský pomôcky vyberajte spoločne
Urobte z nákupu školských pomôcok zábavu a nechajte svoje dieťa, aby si samo vybralo peračník, batoh, zošity, dosky a ďalšie potreby. Zaobstarať môžete aj pekný desiatový box a fľaša na pitie. Ak dieťaťu kúpite školské pomôcky s obľúbeným hrdinom alebo rozprávkovú postavou, zariadite, že do nového roka vstúpi s optimizmom a dobrou náladou.

4) Načúvajte a chváľte
Učte sa doma spolu so svojimi deťmi, pomáhajte im a dajte najavo, že ste tu pre nich. Posilňujte aj oblasti, v ktorých sú dobrí, a nezameriavajte sa iba na predmety, v ktorých zaostávajú. Ak sa budete svojim deťom venovať a dostatočne ich za ich úspechy chváliť, nebudú sa k učeniu stavať negatívne a všeobecne budú zvedavejší. Rozprávajte sa s deťmi o tom, aký mali deň, čo zaujímavého sa v škole dozvedeli a aké úspechy aj neúspechy je ten deň postretli. Ak uvidia, že to všetko prežívate s nimi, budú k vám vo všetkom otvorenia a je tak oveľa pravdepodobnejšie, že sa vám v prípade potreby zverí aj s prípadnými problémami v škole. A ak na nejaké problémy skutočne dôjde, snažte sa ich riešiť v pokoji a bez zbytočného výbuchu emócií.

5) Nestrašte dieťa školou
Ak budete dieťa neustále strašiť zlými známkami a prísnymi učiteľmi, výsledkom bude len strach zo školy a nechuť k učeniu. Dieťa sa do školy prestane tešiť a bude robiť všetko pre to, aby do nej nemuselo. Preto dajte radšej svojmu dieťaťu najavo, že ho máte radi bez ohľadu na to, či občas prinesie domov zlú známku. Tie sa predsa dajú vždy opraviť.

Prajeme veľa školských radosťou vašim deťom a čo najmenej rodičovských starostí. A nezabudnite: buďte svojmu dieťaťu oporou a prežívajte školský rok s nimi. Vďaka tomu školským rokom preplávajú s ľahkosťou a bez strachu.

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre
Produkt bol pridaný na zoznam prianí
Produkt bol pridaný na porovnanie.